Wednesday, December 24, 2014

Різдвяна Меса вдень - 25 грудня 2014 року Київський Кармель


Ісая 52:7-10
Viderunt omnes termini terrae salutare Dei nostri. - Весь світ побачив, як наш Бог спасає.
Євреїв 1:1-6
Dies sanctificatus illuxit nobis: venite, gentes, et adorate Dominum: quia hodie descendit lux magna super terram. - День священний нам засяяв: прийдіть, народи, і Господу поклоніться, бо світло велике зійшло нині на землю.
Йоана 1:1-18


Христос народився! Славімо Його!
Тайна Різдва Господнього, як жодне інше свято літургійного календаря, найкраще розкривається в цей день, дякуючи розпорядку, передбаченому для літургій згідно з трьома формулярами, прописаними на двадцять п’яте грудня. Літургійний календар пропонує на свято Різдва години для звершення святої Меси: перша Меса передбачена вночі; друга на світанку; третя, наша, має звершуватися вдень. Свято Різдва навчає нас багатьох речей, серед іншого також і про різні аспекти слова «орієнтуватися». Сам всесвіт допомагає нам скерувати наше життя на Христа, Сонце, що нас спасає: під час дивовижного нічного чування, потім з першими і обнадійливими променями світанку і нарешті у світлі білого дня.
Так треба розуміти велику тайну Христа, котрий народився в та для нашого життя, для нашого спасіння від гріха і від смерті. Він є світлом, що не лише освітлює, але й з цим світлом приносить життя і надію. Христос – це сонце, що сходить і що перемагає.
Астрономія має свою важливість у нашому житті віри. В певному значенні це не так важливо, з якої сторони неба падає світло, тобто як орієнтується світ. Однак треба ствердити, що астрономія може допомогти в наших духовних і богословських роздумах над центральністю особи Божого Сина в нашому християнському житті.
Тому було би краще звернути більшу увагу на сонце, тому що, можливо, ми потребуємо цього образу як допомоги в зрозумінні ключової важливості для нашого життя у всіх його аспектах тієї Дитини, народженої так багато років тому у Віфлеємі. Можливо, можемо запитати: чи більш свідоме, більш живе, більш фундаментальне для нашого життя астрономічне орієнтування, чи справжнє щоденне очікування на світанок, чи поновне відкриття почуття вдячності за світло кожного дня не могли би збагатити наше відчуття центральності у нашому житті особи Ісуса, Сина Божого живого та істинного. Можливо не лише різдвяна ялинка чи ангельський хор у Віфлеємі, чи зірка, чи вертеп, але також і сонце, що встає на сході, може нам допомогти зрозуміти, що Дитятко Ісус приносить нам не тільки радість, але передусім світло і тепло, що дає життя. Як у випадку сонця, що сходить, народження Ісуса - це подія, яка робить можливим життя світу. Він є сонцем, що сяє з висоти.
«Цей Син, будучи сяйвом слави (слави Бога Отця) та відбиттям Його сутності, утримуючи все словом своєї сили, здійснивши очищення гріхів, - сів праворуч Величності на висотах. Він настільки кращий за ангелів, наскільки преславніше від них Його Ім'я, яке Він успадкував» (до Євреїв 1:3-4).
«Воно в началі було в Бога. Все через Нього постало, і без Нього не постало нічого з того, що постало. У Ньому було життя, - і життя було Світлом людей. І Світло світить у темряві, й темрява Його не охопила» (від Йоана 1:2-5).
Згідно з людською мудрістю, Різдво - це виняткове християнське свято, набагато симпатичніше чи доступніше від Пасхи. Хто так говорить, той визнає, що мова йде про досить поверховий розгляд тайни народження Господнього. Сьогодні я хочу просто вказати, як орієнтування цього нашого свята на поняття сонця може нам допомогти глибше увійти в тайну Дитяти. Різдво Господнє – це, без сумніву, гарне свято, але ніжність сцени, її людська краса являються лише додатком до того значення для нас, яке ми бачили і споглядали з точки зору сонця, що сходить.
Нас навчили, що кожну неділю ми святкуємо Господню Пасху, Воскресіння Ісуса. Хто живе як «зорієнтований» християнин, можна сказати, що дякуючи космічному образу нашої віри ми кожного дня маємо під рукою потужний символ світанку, котрий нам пригадує Різдво та Слово, що стало людиною для нашого спасіння.

Бажаю всій кармелітанській спільноті та всім тут присутнім гарного Різдва, повного світла, що променіє з віфлеємських ясел.

No comments:

Post a Comment